Társadalmi
szerepvállalás
Vállalatunk célkitűzései között központi helyet foglal el a hosszú távú fenntartható működés megteremtése. Családi vállalkozásként tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk a következő generációkért. Emiatt fogadtuk el a körforgásos gazdaság alapelveit, és azon dolgozunk, hogy ne csak vállalatunkat, de az egész iparágat a hosszú távú fenntarthatóság irányába tereljük.
Felelős
működésünk
Megóvjuk természetes ásványvíz-lelőhelyeinket, hogy azokat érintetlen tisztaságukban adhassuk tovább a jövő generációinak.
Innováció és fenntarthatóság
Folyamatosan keressük a fejlesztési lehetőségeket, hogy csökkentsük az alapanyag, energia, víz és más erőforrások felhasználását, illetve az alacsonyabb karbon-lábnyommal rendelkező erőforrásokat részesítjük előnyben. Kiemelten foglalkozunk továbbá a hulladékgazdálkodással, Kékkúti üzemünkben pedig biodiverzitást segítő program indult.
Körforgásos gazdaság
A Szentkirályi Magyarországnál fontos célja a körforgásos gazdaság megvalósítása, amelynek három feltétele van: 100 százalékban újrahasznosítható csomagolások, betétdíjas visszaváltási rendszer bevezetése, valamint a palackból palackot elv teljesítése a hulladékfelhasználás során. PET-palackjaink évek óta teljes egészében újrahasznosítható anyagokból készülnek, a betétdíjas rendszer (DRS) 2024-es bevezetésével pedig megfelelő mennyiségű és minőségű alapanyag áll majd rendelkezésünkre, így nőhet az újrahasznosított nyersanyagok aránya a csomagolásokban, és a PET-palackokból ismét palackok készülhetnek. Ezzel megvalósul az iparág körforgásos gazdasága, amelybe a Szentkirályi Magyarország az elsők között szállt be és kezdte meg a betétdíjas rendszer szerinti italcsomagolások gyártását és értékesítését. A rendszer teljeskörű megvalósításához azonban elengedhetetlen, hogy a fogyasztók gyűjtsék és visszaváltsák az üres palackokat, így közösen tehetünk Földünk egészségéért.
Ásványvízkészleteink megőrzése
Nemcsak az ásványvizeinkért, de az azokat körülvevő természeti kincsekért is felelősek vagyunk. Forrásainkat gondosan védjük és folyamatosan felügyeljük állapotukat monitoring kutak segítségével.
Egyetlen palack
sem tartalmaz BPA-t
A biszfenol A (röviden BPA) a műanyaggyártásban használt adalékanyag, amit főleg anyagok lágyítására használnak.
Az elmúlt években több, mint száz tudományos jelentés bizonyította, hogy a BpA több egészségügyi problémáért felel, ezért az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság, az EFSA 2015—ben úgy döntött, hogy korlátozza az élelmiszeripari felhasználását. A Szentkirályi Magyarország felelős vállalatként minden jogszabályt maradéktalanul betart, így a vállalat évekkel ezelőtt áttért a BPA-t nem tartalmazó PET granulátumra.
Mikroműanyagok
A mikroműanyagok rendkívüli kihívás elé állítják a gyártókat, fogyasztókat és tudósokat egyaránt. Bár az eredendően tiszta, a civilizációs ártalmaktól elzárt és évszázadokkal, évezredekkel ezelőtt keletkezett föld alatti ásványvíz készleteket a mikroműanyag-szennyezés közvetlenül nem érinti, ezek az apró részecskék szinte mindenhol velünk vannak. Mit mond minderről a tudomány, és hogyan lehet tudatosan tenni a mikroműanyag-szennyezés visszaszorításáért?
Körforgásos
gazdaság
A víz természeténél fogva folyamatosan áramlik, körforgásban van. Az eldobhatóság és a hulladék fogalma a természetben ismeretlen: minden hasznosul és erőforrássá válik. Nekünk, embereknek is ezt a példát kellene követnünk. Olyan világban szeretnénk élni, ahol a hulladék erőforrás, ahol a természetben nincs szemét, ahol az energiát nem elpazaroljuk, hanem újra felhasználjuk. Az italgyártó iparág abban a különleges helyzetben van, hogy elsőként valósíthatja meg a tényleges körforgást. Ehhez csak valódi újrahasznosításra van szükség, amely „palackból palackot” vagy „dobozból dobozt” alapon működik. Ezzel a módszerrel a 100 százalékig újrahasznosítható italcsomagolásainkat szinte a végtelenségig használhatjuk.
Palackból palackot
Legújabb innovációnkkal, az 50 százalékban rePET-ből – vagyis újrahasznosított PET-ből – készült 0,5 literes Szentkirályi palackjainkkal a körforgásos gazdaság következő szintjére léptünk. A régi PET-palackokból újat készítünk, és ezzel bezárul a PET-körforgás.